kobieta ierzy letnie buty

Czy Ty umiesz kupować letnie buty?

Oto moje rady dla Ciebie:

1. Wybierz buty zgodnie z typem i kształtem stopy

Dlaczego? Ponieważ istnieją różne formy stóp, a każda z nas różni się pod względem anatomicznym! Jest to kryterium, którego nie należy odkładać przy wyborze butów codziennych, sportowych lub po prostu takich, w których spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia. Masz, tak jak większość osób „uniwersalną” stopę? Wspaniale, nie będziesz się tym przejmowała.
Jeśli należysz do grona osób z „nietypowymi” stopami,  szukaj butów dostosowanych do Twojej morfologii. Przykładowo, jeśli masz tendencję do zorientowania stóp do wewnątrz wybierz buty,  których podeszwy są wzmocnione po wewnętrznej stronie przedniej części stopy i na krawędzi.

Ciekawostka:

Sprawdź zużycie butów, w których chodzisz najczęściej. Przyjrzyj się śladom zużycia zlokalizowanym na podeszwie. Zwróć uwagę, czy rozkładasz równomiernie ciężar ciała na obie stopy, czy są miejsca bardziej zużyte, wytarte. To pomoże Ci zrozumieć, czy masz tendencję do orientowania stóp do wewnątrz lub do zewnątrz.

2. Wybierz buty zgodnie z zastosowaniem

Zastanów się do czego będą służyły buty, ile czasu będziesz w nich spędzała?

Będziesz w nich chodzić codziennie przez kilka godzin, czy tylko w weekendy? Jeśli szukasz wygodnych butów letnich, w których spędzisz wiele godzin dziennie, ważne jest, aby były lekkie. Zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane oraz przyczepność do podłoża. Poza tym, upewnij się czy są przewiewne, wentylowane, a może wodoodporne, jeśli takich potrzebujesz.

3. Wybierz w zależności od stopnia Twojej aktywności fizycznej

Im więcej się ruszasz, tym bardziej Twoje buty powinny być w stanie podążać za Tobą. Zwłaszcza jeśli jesteś dynamiczną osobą. Idealnym wyborem są wygodne półbuty np. z materiału.

4. Wybierz odpowiedni rozmiar swoich butów

Logiczne? A jednak nie zawsze! Dopasuj buty do Twoich stóp, w drugą stronę to nie zadziała!

Aby mieć pewność, że Twoje buty są idealnie dopasowane, koniecznie zwróć uwagę na kształt butów dostosowany do morfologii stopy. Ponieważ stopy są asymetryczne, często jedna jest większa, mniejsza, szersza, czy węższa. Zawsze dobieraj rozmiar do dłuższej, szerszej stopy, nigdy do węższej, czy mniejszej. Zwróć też uwagę, żeby nie mierzyć butów rano, tylko po południu, wieczorem lub po aktywności fizycznej, np. spacerze. Stopy mają tendencję do puchnięcia w ciągu dnia, wraz ze wzrostem aktywności fizycznej. Dlatego nie kupuj butów rano, ponieważ wieczorem może się okazać, że są po prostu za małe.

5. Dopasuj buty do swojej wagi

Często pomijanym, a niezwykle ważnym czynnikiem jest uwzględnienie Twojej wagi. Dlaczego?  W zależności od masy Twoje ciało nie absorbuje wstrząsów w ten sam sposób. Konieczne jest zatem dopasowanie grubości podeszwy butów. Podsumowując, im wyższa jest Twoja waga, tym grubsze i bardziej wytrzymałe powinny być podeszwy. Dodatkowo, jeśli nie czujesz się komfortowo, dobrym rozwiązaniem jest użycie wkładki dopasowanej do Twoich potrzeb.

Jeśli zakupy butów to dla Ciebie prawdziwa przyjemność i jesteś zawsze zadowolona ze swojej nowej pary, to zapewne przestrzegasz powyższych wskazówek. Jeśli jednak wybór obuwia to dla Ciebie koszmar, zastanów się jakie błędy popełniasz. Mam nadzieję, że znalazłaś w artykule cenne i pomocne informacje.

Źródło: Na podstawie artykułu Allison Sieuros opublikowanego na stronie leseclaireuses.com.